امروز جمعه اسفند 6, 95 11:55 pm

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است

ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 2 پست ] 
نويسنده پيغام
پستارسال شده در: دوشنبه آبان 27, 87 2:19 pm 
آفلاين
مدیر انجمن
نماد کاربر

تاريخ عضويت: جمعه مهر 26, 87 5:42 pm
پست ها : 234
کره زمین طی ۵۰۰ میلیون سال گذشته پنج بار شاهد انقراض کلی موجودات ساکن بر روی خود بوده است که طی هر کدام از آن موارد چیزی در حدود ۵۰ الی ۹۵ در صد کل موجودات روی این سیاره نابود شدند. این رویدادها در میان دانشمندان به “پنج بزرگ” معروف شده است. در مورد این فجایع اسرار زیادی وجود دارد که کشف نشده اما شاید بزرگترین راز این باشد که علت وقوع آن انقراض ها چه بوده است. اما تحقیقاتی که در جریان کم کم معلوم می سازد که هر کدام از این رویدادها چگونه مسیر ادامه حیات بر روی زمین را تعیین کردند مثل اینکه کدام جانوران ابتدا بصورت خزنده از دریا به خشکی بیاید و کدامیک بر اقیانوسها حکومت کند.
احتمال داده می شود که اصلی آن فجایع یا از آسمان به صورت برخورد شهاب سنگ و یا ستاره دنباله دار با زمین بوده باشد یا از خود زمین به صورت فعالیتهای آتشفشانی فوق العاده شدید. اما هر از گاهی هم برای توضیح علت وقوع آن فجایع علت های دیگری هم مطرح می شود که قابل انتظار نیست مثلا جنگل که در حالت طبیعی برای ادامه حیات نه تنها بی خطر بلکه مفید به نظر می رسد.
● انقراض کی تی
تازه ترین مورد از این انقراضهای کلی آشناترین این موارد است که به انقراض نسل دایناسورها منجر شد. واقعه موسوم به انقراض کی تی (کرتاشیوس ترینیتی) معروف است و در دوران زمین شناسی کرتاسه در حدود ۶۵ میلیون سال پیش روی داد تمام دایناسورها را از بین برد اما نسل پرندگان باقی ماند ولی نیمی از تمام موجودات کره زمین منقرض شدند.
جک کونارد جانورشناس رشته مهره داران از موزه تاریخ طبیعی آمریکا می گوید بعد از واقعه کی تی، نه تنها پستانداران در سراسر زمین گسترش یافتند بلکه کوسه ها هم در سراسر اقیانوس ها پراکنده شدند. کونارد توضیح می دهد که:”در سراسر عصر دایناسورها خزندگان گوشت عظیم الجثه ای مانند ایچتیوزوروس ها، موسازوروس ها و پلزیوسوروس ها بر آبهای جهان حکومت می کردند. اما تنها بعد از مرگ و نابودی آنها است که می بینیم کوسه های بزرگ پیدا شده و در اقیانوسهای جهان پراکنده می شوند. اگر آن موجودات از بین نرفته بودند احتمالا دیگر در اقیانوسها و دریاها هیچ نهنگ کبود و یا نهنگ قاتلی به وجود نمی آمد.” هرچند تحقیقات نشان داده است که قبل از رویداد انقراض کی تی زمین در آستانه یک انقلاب زیست محیطی قرار داشته، اما ضربه ای که کمر دایناسورها را شکسته احتمالا ناشی از برخورد یک سنگ آسمانی و یا ستاره دنباله دار با زمین بوده است. با این وجود برخی از محققان مدارک موجود در باره احتمال برخورد شهاب سنگ یا ستاره دنباله دار با زمین را به چالش کشیده و با استناد به وجود فلز ریدیم بر روی زمین می گویند علت انقراض دایناسورها فعل و انفعالات آتشفشانی خود زمین بوده که همچنین در اثر آن فلز مذکور از زیر لایه زمین به روی سطح آن آمده است. این فلز بر روی سطح زمین بسیار اندک یافت می شود.
● انقراض تریاسیک - ژوراسیک
حادثه انقراض تریاسیک - ژوراسیک حدود ۲۰۰ میلیون سال قبل بوقوع پیوست و به اعتقاد بسیاری از دانشمندان علت پیدایش دایناسورها و حیات ۱۳۵ میلیون ساله آنان بر روی کره زمین بوده است. آن واقعه نیز منجر به نابودی حدود نیمی از تمام گونه های جانوری و گیاهی کره زمین شد. تا پیش از وقوع این حادثه، موجوداتی پستاندار مانند موسوم به تراپسیدها به وفور روی زمین زندگی می کردند و تعداد آنها در واقع بسیار بیشتر از اجداد دایناسورها، موسوم به آرکوزاروسها بوده است.
جورج مک گی، جانورشناس دانشگاه راتگرز می گوید:”دایناسورها قطعا بهتر از موجودات پستاندارمانند اولیه بقا کردند و انقراض آنها احتمالا به نفع دایناسورها تمام شده است.” از میان آن پنج مورد انقراض کلی، انقراض تریاسیک - ژوراسیک کمتر مورد مطالعه و تحقیق دانشمندان قرار گرفته است. پال اولسن، جانورشناس دانشگاه کلمبیا می گوید:”البته اوضاع در حال تغییر است. (و این دوره مورد توجه بیشتر دانشمندان قرار گرفته است.)“ دلایل این انقراض هنوز محل بحث فراوانی است. اما یکی از بهترین احتمالاتی که برای علت آن انقراض داده می شود فعل و انفعالات و فوران های آتشفشانی بسیار شدید و عظیم زمین در محدوده مغناطیسی مرکز اقیانوس اطلس کنونی است که محدوده ای سرسام آور از ۱۱ میلیون کیلومتر مربع را در بر می گیرد. یعنی محدوده ای بزرگتر از وسعت کشور کانادا. اولسن می گوید احتمال دیگری که داده می شود احتمال برخورد اجرام آسمانی با زمین است. هر چند در این مورد هم مانند مورد واقعه کی تی، مدارک موجود دال بر هر کدام از احتمالات به نحو دیوانه کننده ای مبهم و غیر قطعی هستند.
● انقراض پرمیان - تریاسیک
انقراض پرمیان - تریاسیک، بزرگترین مورد از موارد انقراض های کلی پنج گانه کره زمین است که حدود ۲۵۰ میلیون سال قبل اتفاق افتاده و بالغ بر ۹۵ درصد کل موجودات روی زمین را نابود کرده است. قبل از این انقراض، حیوانات دریائی اکثرا تحرک نداشته و به کف اقیانوس ها چسبیده بودند و از طریق تصفیه آب دریا زندگی می کردند. بعدها حیات در دریاها پیچیده تر شد و موجودات متحرکی مانند حلزونها، توتیاها و خرچنگ ها پیدا شدند. احتمالا علت نابودی موجودات در دوره زمین شناسی پرمیان هم فعل و انفعالات آتشفشانی گسترده ای بوده که این بار در منطقه سیبری امروزی رخ داده و در جریان آن زمین هفت میلیون کیلومتر مربع مواد مذاب آتشفشانی به یعنی چیزی به وسعت استرالیای کنونی از خود خارج کرده است.
اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که مقدمات وقوع حادثه پایانی دوره زمین شناسی پرمیان از دیرباز در حال تشکیل بوده است.
● انقراض اواخر دوره دیونین
رویدادهای پایان دهنده به دوره دیونین که در حدود ۳۶۰ میلیون سال قبل واقع شده، دو تپش با فاصله زمانی ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار سال از هم بوده است. هر یک از این تپش ها با افت شدید درجه حرارت هوای زمین همراه بوده که در اثر آن درجه حرارت دریاهای گرم آن دوران از حدود ۳۴ درجه سانتیگراد به ۲۶ درجه کاهش یافت که به گفته مک گی “اصلا مورد پسند حیات دریائی آن دوران نبود.” علتهای احتمالی این افت درجه حرارت به هوا خاستن خاکستر و غبار ناشی از برخورد اجرام آسمانی و یا فعالیتهای آتشفشانی شدید و گسترده تلقی می شوند. در آن زمان شاید برخی گیاهان، عنکبوت ها و موجوداتی مانند آن هم بر روی زمین پیدا شده بودند. درست قبل از وقایع پایان دهنده آن دوران اولین گونه های موجوداتی شبیه دوزیستان از دریا به خشکی آمدند. مک گی می گوید:” اما آن موجودات هم در اثر همان حوادث از میان رفتند. ۱۰ میلیون سال دیگر طول کشید که دوباره اولین موجودات مهره دار ساکن خشکی در روی زمین پیدا شوند. ریشه پیدایش این موجودات هم ایچتیوستکالیان ها بودند که نوعی موجودات دوزیست مانند بودند که در واقع اجداد تمام موجودات امروزی کره زمین محسوب می شوند. کسی چه می داند که در آن زمان جهان با دنیای امروز چقدر فرق داشته است”.
● انقراض اوردوویکین - سیلورین
اولین مورد از انقراض های کلی پنج گانه حوادث پایان دهنده دوره اوردوویکین - سیلورین بوده است که حدود ۴۴۴ میلیون سال قبل اتفاق افتاده. بسیاری از دانشمندان آن حادثه را به لحاظ عظمت و شدت در جایگاه دوم می دانند. طی آن حوادث نیز در دو مرحله موجودات کره زمین نابود شدند که ظاهرا علت آن یخ بندانهای بسیار شدید و طولانی بوده است که در اثر آن سطح آب دریاهای جهان افت کرد. علت این یخ بندانها هنوز مشخص نشده است اما بنا به یک نظر علت وقوع آن یخ بندانها وجود گیاهان بر روی زمین بوده. مک گی می گوید جنگل های آن دوران به قدری دی اکسید کربن از جو زمین خارج کرده و مصرف کردند که در نتیجه سرمایش جهانی حاصل شد. عجیب آنکه، به رغم اینکه آن واقعه باعث نابودی گسترده حیات بر روی کره زمین شد اما در واقع تاثیر بسیار ناچیزی بر ادامه نمو شجره حیات در این سیاره بر جا گذاشت. بر خلاف چهار مورد دیگر از موارد انقراض های کلی که باعث نابودی موجودات حاکم بر عرصه زمین شدند، در این مورد همان جانورانی که پیش از حوادث پایان دهنده به دوران اوردوویکین بر زمین سیطره داشتند، بعد از وقوع آن حوادث دوباره بر زمین حاکم شدند.کونارد در این باره می گوید:”موضوع جالب در مورد رخداد های منتهی به انقراض های کلی این است که آن رخدادها اغلب مانند دکمه ریست برای حیات بر روی زمین بوده اند و به واسطه آن استیلا بر زمین از موجودی به موجود دیگر تغییر کرد و درها برای بوجود آمدن موجوداتی مانند ما انسانها باز شد.”نویسنده: چارلز کیو چوی
ترجمه: مهشید بابایی
روزنامه رسالت


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: جمعه بهمن 15, 95 12:09 pm 
آفلاين
سر محیط بان

تاريخ عضويت: شنبه آبان 8, 95 10:58 am
پست ها : 196
new pandora charms
Adidas Superstar
religion store
Botte Ugg Femme
moncler girls
ugg clearance
Yeezy Boost Sale Online
huarache sneakers
Lebron 13
nike joggesko
Ugg Outlet Online Store
ugg boots outlet online
nike sb stefan janoski
zapatilla adidas
Ugg boots Sale
Nike Pas Cher Homme
zapatos de futbol nike
Michael Kors Handbags Discount
ugg store
Womens Ugg Boots
longchamp bags on sale
Pandora Official Website
Sportschuhe Nike
pandora rings
cheap christian louboutin
Ugg Femme Pas Cher
adidas outlet stores online
Toms Outlet Online
Vans Black Sneakers
Canada Goose Outlet
cheap uggs
billige nike sko
fitflops sale uk
Uomo Hogan
pandora bracelet charms
sac a main michael kors
ray ban wayfarer eyeglasses
Ugg Grise Pas Cher
official NHL jerseys
christian louboutin outlet
nike sneakers
Chestnut Ugg Boots
vans shoe store
Chaussure Nike Pas Cher
womens nike air max
Kobe Shoes Nike
ugg outlet online
Nike Air 90
michael kors bags outlet
adidas store
Timberland Outlet
nike air
Nike Air Sneakers
Ugg Noir Pas Cher
Sheepskin Ugg Boots
Pandora Beads And Charms
Doudoune Moncler Site Officiel
Ugg Pas Cher Femme
new yeezy shoes
nike damenschuhe
ugg boots classic
Nike Air Women
Moncler Store
adidas schoenen
Ugg Homme Pas cher
Michael Kors
Soccer Boots Outlet nike
canada goose sale online
Doudoune Moncler Femme Pas Cher
toms shoes outlet
nike free
Nike Store
Michael Kors handbag discount
Jordan Future
Uggs Pas Cher Soldes
Doudoune Femme Pas Cher
Ugg Classic Tall
Cheap Stone Island Jackets
ugg boots cheap
cheap air max outlet
Cheap Michael Kors
Air Jordan Retro Sale
Canada Goose Outlet
Pandora Store
Doudoune Moncler Pas Cher
23 is back
Ugg Button
Boty Nike Air
moncler jacket sale
Yeezy Black
toms sale
Air Max For Sale
australia uggs outlet
hogan scontate
chaussures de foot pas cher
Toms Shoes For Women
michael kors handbags on sale
Nike Air Max Boutique
nike sportschuhe damen
Bottes Ugg Pas Cher
chaussures nike pas cher
Air Huarache
Michael Kors handbag on sale
Doudoune Moncler Solde
retro jordans for cheap
Nike Zapatos
Timberland skor
air force one pas cher
Coach Bags On Sale
ugg factory outlet
reebok running shoes
cheap nike air max
Sneakers Nike
Boutique Ugg
hogan rebel donna
moncler outlet
zapatillas nike baratas
abercrombie and fitch store
Original Ugg Boots
Stone Island Outlet
The official UGG
nike schuhe günstig
Nike Online Store
Bottes Ugg Femme Pas Cher
Ray ban sale online
scarpe hogan outlet
Nike Air Max Cheap
goedkope nike air max
air jordan
nike tn pas cher
uggs outlet
Uggs Outlet Store
canada goose jackets on sale
Veste Moncler Femme
portafoglio michael kors
pandora charm bracelet sale
uggs for cheap
Air Nike
hyperdunk 2014
moncler coats for women
Canada Goose Outlet Store
Orecchini Pandora
Oakley Outlet
nike jordan shoes
cheap real uggs
Soldes Ugg
Michael Kors Outlet
Air Max Femme
Nike Air Huarache For Sale
coach factory outlet online
longchamp tote bag
Oakley Sunglasses Cheap
Nike Pas Cher Femme
nike air schuhe herren
chaussure Nike homme
nike mercurial soccer cleats
sac coach soldes
nike shoes
Adidas Originals Superstar
Nike Air Jordan 11
chaussure basket homme
adidas kläder
nike sportschuhe
prada outlet
uggs for women
nike air max running shoes
Ugg Pas Cher En France
nike air jordan pas cher
Ugg Boots On Clearance
Air Max Sneakers
converse store
Jordan Store
Moncler Outlet Online
louboutin heels
nike chaussures
pandora beads
pandora jewelry store
Jordan Schoenen
adidas outlet
Adidas Shoes Discount Marketplace
botas de futbol
Veste Moncler Pas Cher
pandora outlet store
Nike Shoes Sale Store
Moncler Jacket Womens
Air Max 90
australia uggs outlet
ugg boots for women
Air Jordan Release Date
Chaussure Nike Air Max Pas Cher
Nike Air Max 90
Air Jordan News
zapatillas running
Canada Goose Official Site
Anelli Pandora
Ray-Ban Official Discounted Site
newest lebron shoes
new jordan releases
canada goose jacket outlet
Moncler Sale
tru religion jeans
Nike Factory Store
cheap uggs for women
pandora online
nfl store
scarpe nike
Negozi Pandora
Jordan Sneakers For Sale
hhcg 2.3


بالا
 مشخصات  
 
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 2 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  
انجمن محیط زیست از خدمات کانفیگ سرور کامپایلر استفاده میکند.
از انجمن حیوانات خانگی پارسی پت دیدن کنید.