امروز جمعه اسفند 6, 95 11:55 pm

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است





ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 8 پست ] 
نويسنده پيغام
پستارسال شده در: جمعه دی 24, 89 1:35 pm 
آفلاين
مدیر سایت
نماد کاربر

تاريخ عضويت: جمعه مهر 26, 87 12:52 pm
پست ها : 1225
تصوير

http://www.jatrofa.com/

سهم سوخت‌های فسیلی، جنگل زدایی و فعالیت‌های کشاورزی در تولید گاز ‍CO2 یا دی‌اکسید کربن به ترتیب 25، 18 و 11 درصد است.
46 درصد باقیمانده هم سهم حمل‌ونقل و فعالیت‌های ساخت‌وساز و صنعت در تولید گاز CO2 است. این آمارهایی است که مراکز معتبر جهانی ازجمله فائو برآن صحه گذاشته‌اند. دانشمندان معتقدند اگر برای پیشگیری از انتشار این حجم گاز ‍‍‍CO2 چاره‌اندیشی نشود گرم شدن زمین روندی شتابناک خواهد گرفت و همه‌چیز متأثر از تغییر اقلیم دگرگون خواهد شد. نتیجه چنین روندی چیزی جز تخریب محیط‌زیست و تهدید چرخه حیات نخواهد بود. اکنون بسیاری از کشورها بنا به الزامات بین‌المللی می‌کوشند با شیوه‌های مختلف، انتشار این گاز خطرناک را کاهش دهند. جایگزین کردن سوخت‌های زیستی به جای سوخت‌های فسیلی یکی از راهکارهایی است که از مدت‌ها پیش مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها از قابلیت‌های فراوانی برای تولید سوخت زیستی برخوردار است. از همه اینها که بگذریم آلودگی هوا یکی از معضلات اصلی کلانشهرهاست؛ معضلی که ممکن است حتی نفس انسان را به شماره بیندازد. امسال بسیاری از شهروندان تهرانی این تجربه سخت را از سر گذراندند. فراموش نکنیم سوخت زیستی یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند آسمان خاکستری تهران و دیگر کلانشهرها را آبی کند.

خبرنگارانی که 22 دی‌ماه سال قبل برای تهیه گزارش از طرح‌های منابع طبیعی استان هرمزگان به این استان سفر کردند بازدید از طرح آزمایشی پروژه تولید جاتروفا در نهالستان باغو را هنوز به خاطر دارند؛ بزرگ‌ترین نهالستان گرمسیری در جنوب کشور با 5/5 هکتار مساحت. به گفته مسئولان منابع طبیعی استان، در این نهالستان هر سال 2 میلیون اصله نهال در 2 مرحله - اول فروردین و اول مهر- به روش گلدانی تولید می‌شود؛ 46 گونه گرمسیری و 14 گونه غیربومی که عمدتا برای تثبیت شن و ایجاد بوستان‌های روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنار، کهور، آکاسیا، آلوورا(صبرزرد)، درخت مسواک(چوک) و شمشاد از گونه‌های شاخص این نهالستان است. دی‌ماه سال‌گذشته بیش از 6 ماه بود که گونه جدیدی به این نهالستان اضافه شده بود؛ جاتروفا، سوغاتی که دکتر پیمان یوسفی، مدیرکل وقت دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگل‌ها و مراتع، بذر آن را در سفری به مصر با خود به ایران آورده و کاشت آزمایشی آن در این نهالستان آغاز شده بود.

آن روز در جمع خبرنگاران هیچ کس تصور نمی‌کرد که دکتر یوسفی روزگاری ناگزیر به ترک سازمان جنگل‌ها بشود. مدیرکلی که در دفاع از جنگل ابر و دنا و در مقابله با سدسازی پرونده خوبی از خود برجای گذاشت. اکنون یوسفی به جمع اعضای مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور پیوسته است. با این همه، پروژه تولید سوخت‌های زیستی از جاتروفا در بندرعباس، از طرح‌هایی است که وی با جدیت آن را دنبال می‌کند. 8‌دی‌ماه امسال همایش « بررسی جوانب توسعه و تولید سوخت‌های زیستی در ایران» به اهتمام جامعه مهندسین مشاور ایران برگزار شد. یوسفی یکی از سخنرانان این همایش بود با موضوع تولید سوخت زیستی از گیاه جاتروفا. مباحث مطرح شده در این همایش، زمینه‌ای شد برای گفت‌وگو با وی درباره نخستین پروژه تولید سوخت زیستی از جاتروفا در ایران.

آقای دکتر، چند سالی است که در کشورهای توسعه یافته تولید سوخت‌های زیستی یا سوخت‌های پاک به یکی از اولویت‌ها تبدیل شده است؛ چرا؟
سوخت‌های زیستی یا بایوفیول‌ها یا بایودیزل‌ها در سال‌های اخیر در کشورهای توسعه یافته به یکی از استراتژی‌های مهم و اصلی تبدیل شده است. این نگاه ناشی از اثرات تغییر اقلیم یا climate change است زیرا یکی از عوامل اصلی تغییر آب و هوا انتشار گاز CO2 است.

سهم سوخت‌های فسیلی (نفت و گاز) در انتشار CO2 چند درصد است؟
به‌طور کلی سوخت‌های فسیلی و جنگل‌زدایی 2منبع اصلی تولید گاز CO2 در جهان محسوب می‌شوند. در این میان، 25درصد کل CO2 منتشر شده ناشی از سوخت‌های فسیلی و 18درصد ناشی از جنگل‌زدایی است. حمل‌ونقل و ساخت‌وساز در مرحله بعدی و فعالیت‌های کشاورزی با 11 درصد در پایین‌ترین مرحله قرار دارد. CO2 با ایجاد حصاری در اطراف کره‌زمین مانع خروج حرارت به جو و سبب گرم شدن زمین می‌شود. در واقع اصلی‌ترین عامل گرم شدن کره‌زمین انتشار گاز CO2 است که خشکسالی‌ها، سیلاب‌های تند، توفان‌های وحشتناک و دیگر رخدادهای ناگوار طبیعی را در جهان رقم می‌زند و در نتیجه امنیت غذایی به مخاطره می‌افتد. به همین دلیل، بسیاری از کشورها براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی و پروتکل کیوتو ملزم به اتخاذ روش‌هایی برای کاهش انتشار CO2 شده‌اند. با این رویکرد استفاده از تکنولوژی‌های نو برای تأمین انرژی، تولید سوخت، ساخت وساز و صنعت بحث روز دنیا شده است؛ تکنولوژی‌هایی که با محیط‌زیست سازگار باشند و CO2کمتری را منتشر کنند. در همین راستا، جایگزین کردن سوخت‌های زیستی به جای سوخت فسیلی در دستور کار قرار گرفته و اکنون بسیاری از کشورها در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و با جدیت آن را دنبال می‌کنند؛ یعنی تلاش می‌کنند سوخت پاک شامل انرژی‌های پاک مثل انرژی خورشیدی، بادی، آبی و انرژی ناشی از گیاهان را جایگزین سوخت فسیلی کنند.

استفاده از انرژی خورشیدی و بادی در ایران شناخته شده است. هر چند که هنوز این منابع چندان سهمی در تولید انرژی ندارند اما تولید انرژی از گیاهان، موضوعی مبهم یا حداقل ناشناخته است. از چه گیاه یا گیاهانی تا‌کنون برای تولید انرژی استفاده شده است؟
جاتروفا یکی از گیاهانی است که تاکنون آزمایش‌های متعددی درباره آن صورت گرفته و نتایج بسیار مثبتی هم به‌دست آمده است. این گیاه گونه‌ای تروپیکال است که در نواحی گرمسیر استوایی می‌روید و نسبت به سرما بسیار حساس است. از بذر جاتروفا روغن ارزشمندی به‌دست می‌آید که در کارخانجات مختلف، سوخت هواپیما، موتور‌های دیزلی و تانک‌ها استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید در برخی کشورها مشکل انتشار گاز CO2 ناشی از کارخانجات دیزلی با جایگزین کردن روغن جاتروفا به جای گازوئیل برطرف شده است.

نیاز جامعه جهانی به روغن جاتروفا چه میزان است؟ آیا تا‌کنون در این زمینه تحقیقی صورت گرفته است؟
برآوردهای جهانی نشان می‌دهد تا سال2015 در جهان 44میلیارد تن سوخت فسیلی مصرف می‌شود. این در حالی است که دانشمندان برجسته انرژی معتقدند این حجم سوخت از هر نظر به‌ویژه از نظر انتشار حجم عظیم CO2 که از این طریق وارد جو کره‌زمین خواهد شد برای جامعه جهانی مشکل‌ساز می‌شود. از این رو، تلاش جهانی براین است که حداقل 10درصد این سوخت از طریق روغن جاتروفا تهیه شود. با این حساب حداقل به 4میلیارد تن روغن جاتروفا نیاز داریم؛ این در حالی است که امروزه تولید روغن جاتروفا در جهان 900هزار تن است.

در کشور ما تا چه اندازه قابلیت تولید جاتروفا وجود دارد؟ آیا این گیاه با شرایط اقلیمی ایران سازگاری دارد؟
ایران اقلیم‌های متفاوتی دارد ازجمله جنوب ایران، تروپیکال خشک و بیابانی است. خوشبختانه جاتروفا گونه‌ای است که به ‌آب شیرین نیاز ندارد و می‌تواند در اراضی فقیر و شرایط سخت اقلیمی مثل جنوب ایران با تحمل شوری خاک رشد کند. این شرایط سبب شد تا نخستین پروژه ملی تولید سوخت‌های زیستی 1/5سال پیش در بندرعباس آغاز شود.

پروژه در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟
یک سال ونیم پیش با همکاری اداره کل منابع طبیعی هرمزگان در عرصه‌ای به مساحت 1/5 هکتار به‌صورت آزمایشی جاوترفا کشت شد. این گیاه تابستان سخت امسال را که در مواردی درجه حرارت به 51 درجه هم رسید پشت سر گذاشت. الان نهال‌های جاتروفا به بار نشسته و بذر فراوانی تولید کرده است.

تمام آزمایش‌ها هم در باره این گیاه انجام شده و درواقع هیچ نکته مبهمی وجود ندارد، مراحل مربوط به آنالیز روغن به‌دست آمده هم در حال انجام است. انتظار می‌رود با حمایت دولت و مسئولان بتوانیم در 3 سال آینده نخستین پروژه چند هزار هکتاری توسعه جاتروفا را به اجرا درآوریم. بد نیست بدانید عربستان، بحرین، عمان، قطر، اردن، دوبی و حتی عراق در این زمینه فعالیت‌های شتابنده‌ای را شروع کرده‌اند؛ بنابراین ما نباید در این خصوص از سایر کشورها عقب بمانیم.

ارزش جهانی هر لیتر روغن جاتروفا

امروزه هر لیتر روغن جاتروفا به بهای 80 سنت تا یک دلار - بسته به کیفیت آن- عرضه می‌شود البته این رقم درحال افزایش است با این حال باز هم در مقایسه با سوخت‌های فسیلی ارزان‌تر است. برای نمونه، بهای هر لیتر بنزین در ترکیه حدود 2800 تومان است چیزی حدود 3 برابر جاتروفا، در حالی که CO2 ناشی از آن کمتر از یک‌سوم CO2 ناشی از مصرف بنزین است. اما مسئله فقط سوخت پاک نیست - گرچه مقوله بسیار مهمی است - بلکه مزایای دیگری است که این شیوه دارد ازجمله برای راه‌اندازی یک واحد 25 هزارتنی روغن جاتروفا، به 4 هزار هکتار جنگل جاتروفا نیاز داریم که باعث اشتغالزایی می‌شود. علاوه براین، جاتروفا در خاک‌های بیابانی رشد می‌کند و در نتیجه باعث مهار بیابان می‌شود. از همه مهم‌تر اینکه درحال حاضر اغلب پساب‌های صنعتی به خلیج‌فارس ریخته می‌شود اما این پساب‌ها با وجود مشکلاتی که دارد برای آبیاری جاتروفا مناسب است بنابراین در یک عبارت می‌توان گفت با کشت جاتروفا، هم اشتغال ایجاد می‌شود، هم از سرازیر شدن پساب‌ها به آب‌های خلیج‌فارس جلوگیری به عمل می‌آید و هم بیابان مهار می‌شود؛ مسئله سوخت هم که جای خود دارد.

_________________
هر درخت گل كه زيب خانه‌اي است
خود معاد و هم جزاي دانه‌اي است


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: جمعه دی 24, 89 1:36 pm 
آفلاين
مدیر سایت
نماد کاربر

تاريخ عضويت: جمعه مهر 26, 87 12:52 pm
پست ها : 1225
فائو بر اهميت افزايش کشت گياه جاتروفا تاکيد کرد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) روز پنجشنبه بر اهمیت افزایش کشت گیاه «جاتروفا» در مناطق نیمه خشک جهان برای استفاده از آن به عنوان یک سوخت زیستی که جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی محسوب می شود، تاکید کرد. فائو در گزارشی مشترک با صندوق بین المللی توسعه کشاورزی اعلام کرد گیاه جاتروفا گیاهی است که کاشت آن در زمین های خشک و شور بازدهی فراوان دارد و دانه های آن را می توان به سوخت های زیستی موتورهای دیزلی تبدیل کرد که آلودگی های آن بسیار کمتر از سوخت های فسیلی است و از آن می توان در تولید برق و سوخت مورد نیاز برای پخت و پز در خانواده های روستایی بسیار فقیر در مناطق خشک استفاده کرد. در این گزارش آمده است از محصولات فرعی تولید شده از جاتروفا می توان به عنوان غذای دام و از روغن آن در ساخت محصولاتی همچون صابون و آفت کش ها استفاده کرد و در ضمن روغن این گیاه مصارف دارویی و پزشکی هم دارد. ریشه های جاتروفا در جستجوی آب به اعماق زمین نفوذ می کند و در سطح زمین نیز گسترده می شود لذا برای جلوگیری از فرسایش خاک بیسیار موثر است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم؛ به گفته فائو سطح زیر کشت گیاه جاتروفا در سرتاسر جهان به نهصد هزار هکتار رسید ولی پیش بینی می شود تا سال دو هزار و پانزده سطح زیر کشت این گیاه به دوازده میلیون و هشتصد هزار هکتار برسد.

تصوير

_________________
هر درخت گل كه زيب خانه‌اي است
خود معاد و هم جزاي دانه‌اي است


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: پنج شنبه دی 30, 89 12:35 pm 
آفلاين
سر محیط بان
نماد کاربر

تاريخ عضويت: دوشنبه آبان 13, 87 11:40 pm
پست ها : 267
یعنی میگیی همینطوری جا دیزل بریزن کار میکنه بی هیچ کاری؟ :?: خیلی خوبه کههه
میوه هاش خیلی بد مزه به نظرمیاد :mrgreen: X_X


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: دوشنبه مهر 10, 91 10:34 pm 
آفلاين
تازه وارد محیط زیست

تاريخ عضويت: دوشنبه مهر 10, 91 10:04 pm
پست ها : 1
بسم الله الرحمن الرحیم
اینجانب دانشجوی ارشد ماشین های کشاورزی هستم. در زمینه بیودیزل تحقیقاتی انجام می دهم. برای انجام این تحقیقات نیاز به روغن جاتروفا دارم. می خواستم اطلاع پیدا کنم که از کجا می توانم این روغن را تهیه کنم. خیلی عجله دارم.
m.darabi14@yahoo.com


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: يکشنبه مهر 30, 91 4:43 pm 
آفلاين
مدیر سایت
نماد کاربر

تاريخ عضويت: جمعه مهر 26, 87 12:52 pm
پست ها : 1225
باید به مزارع این محصول سر بزنید.

_________________
هر درخت گل كه زيب خانه‌اي است
خود معاد و هم جزاي دانه‌اي است


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: پنج شنبه اردیبهشت 19, 92 7:21 pm 
آفلاين
محيط بان

تاريخ عضويت: چهارشنبه دی 27, 91 11:58 pm
پست ها : 28
با اجازتون کپی شد مدیر جان :D
ولی جای دوری نمیره ;;)


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: جمعه خرداد 10, 92 2:29 pm 
آفلاين
مدیر سایت
نماد کاربر

تاريخ عضويت: جمعه مهر 26, 87 12:52 pm
پست ها : 1225
خواهش میشه.

_________________
هر درخت گل كه زيب خانه‌اي است
خود معاد و هم جزاي دانه‌اي است


بالا
 مشخصات  
 
پستارسال شده در: جمعه بهمن 15, 95 11:46 am 
آفلاين
سر محیط بان

تاريخ عضويت: شنبه آبان 8, 95 10:58 am
پست ها : 196
new pandora charms
Adidas Superstar
religion store
Botte Ugg Femme
moncler girls
ugg clearance
Yeezy Boost Sale Online
huarache sneakers
Lebron 13
nike joggesko
Ugg Outlet Online Store
ugg boots outlet online
nike sb stefan janoski
zapatilla adidas
Ugg boots Sale
Nike Pas Cher Homme
zapatos de futbol nike
Michael Kors Handbags Discount
ugg store
Womens Ugg Boots
longchamp bags on sale
Pandora Official Website
Sportschuhe Nike
pandora rings
cheap christian louboutin
Ugg Femme Pas Cher
adidas outlet stores online
Toms Outlet Online
Vans Black Sneakers
Canada Goose Outlet
cheap uggs
billige nike sko
fitflops sale uk
Uomo Hogan
pandora bracelet charms
sac a main michael kors
ray ban wayfarer eyeglasses
Ugg Grise Pas Cher
official NHL jerseys
christian louboutin outlet
nike sneakers
Chestnut Ugg Boots
vans shoe store
Chaussure Nike Pas Cher
womens nike air max
Kobe Shoes Nike
ugg outlet online
Nike Air 90
michael kors bags outlet
adidas store
Timberland Outlet
nike air
Nike Air Sneakers
Ugg Noir Pas Cher
Sheepskin Ugg Boots
Pandora Beads And Charms
Doudoune Moncler Site Officiel
Ugg Pas Cher Femme
new yeezy shoes
nike damenschuhe
ugg boots classic
Nike Air Women
Moncler Store
adidas schoenen
Ugg Homme Pas cher
Michael Kors
Soccer Boots Outlet nike
canada goose sale online
Doudoune Moncler Femme Pas Cher
toms shoes outlet
nike free
Nike Store
Michael Kors handbag discount
Jordan Future
Uggs Pas Cher Soldes
Doudoune Femme Pas Cher
Ugg Classic Tall
Cheap Stone Island Jackets
ugg boots cheap
cheap air max outlet
Cheap Michael Kors
Air Jordan Retro Sale
Canada Goose Outlet
Pandora Store
Doudoune Moncler Pas Cher
23 is back
Ugg Button
Boty Nike Air
moncler jacket sale
Yeezy Black
toms sale
Air Max For Sale
australia uggs outlet
hogan scontate
chaussures de foot pas cher
Toms Shoes For Women
michael kors handbags on sale
Nike Air Max Boutique
nike sportschuhe damen
Bottes Ugg Pas Cher
chaussures nike pas cher
Air Huarache
Michael Kors handbag on sale
Doudoune Moncler Solde
retro jordans for cheap
Nike Zapatos
Timberland skor
air force one pas cher
Coach Bags On Sale
ugg factory outlet
reebok running shoes
cheap nike air max
Sneakers Nike
Boutique Ugg
hogan rebel donna
moncler outlet
zapatillas nike baratas
abercrombie and fitch store
Original Ugg Boots
Stone Island Outlet
The official UGG
nike schuhe günstig
Nike Online Store
Bottes Ugg Femme Pas Cher
Ray ban sale online
scarpe hogan outlet
Nike Air Max Cheap
goedkope nike air max
air jordan
nike tn pas cher
uggs outlet
Uggs Outlet Store
canada goose jackets on sale
Veste Moncler Femme
portafoglio michael kors
pandora charm bracelet sale
uggs for cheap
Air Nike
hyperdunk 2014
moncler coats for women
Canada Goose Outlet Store
Orecchini Pandora
Oakley Outlet
nike jordan shoes
cheap real uggs
Soldes Ugg
Michael Kors Outlet
Air Max Femme
Nike Air Huarache For Sale
coach factory outlet online
longchamp tote bag
Oakley Sunglasses Cheap
Nike Pas Cher Femme
nike air schuhe herren
chaussure Nike homme
nike mercurial soccer cleats
sac coach soldes
nike shoes
Adidas Originals Superstar
Nike Air Jordan 11
chaussure basket homme
adidas kläder
nike sportschuhe
prada outlet
uggs for women
nike air max running shoes
Ugg Pas Cher En France
nike air jordan pas cher
Ugg Boots On Clearance
Air Max Sneakers
converse store
Jordan Store
Moncler Outlet Online
louboutin heels
nike chaussures
pandora beads
pandora jewelry store
Jordan Schoenen
adidas outlet
Adidas Shoes Discount Marketplace
botas de futbol
Veste Moncler Pas Cher
pandora outlet store
Nike Shoes Sale Store
Moncler Jacket Womens
Air Max 90
australia uggs outlet
ugg boots for women
Air Jordan Release Date
Chaussure Nike Air Max Pas Cher
Nike Air Max 90
Air Jordan News
zapatillas running
Canada Goose Official Site
Anelli Pandora
Ray-Ban Official Discounted Site
newest lebron shoes
new jordan releases
canada goose jacket outlet
Moncler Sale
tru religion jeans
Nike Factory Store
cheap uggs for women
pandora online
nfl store
scarpe nike
Negozi Pandora
Jordan Sneakers For Sale
hhcg 2.3


بالا
 مشخصات  
 
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 8 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  
انجمن محیط زیست از خدمات کانفیگ سرور کامپایلر استفاده میکند.
از انجمن حیوانات خانگی پارسی پت دیدن کنید.